Kulturskolan KPE

Du är alltid välkommen att höra av dig på telefon, via e-post eller komma förbi personligen.

Våra lokaler: 

Godsmagasinet: Stenbocksgatan 9, 272 31 Simrishamn
Administration, Musikundervisning, Sång
 

Dansens Hus: Lackgatan 3, 272 31 Simrishamn
Dans

Rosa huset: Ehrenflyktsgatan 3, 272 31 Simrishamn
Musik, Konst, Foto, Kulturgarantin

Verksamhet i övriga lokaler:
Galleri Valfisken: Dans, Elevkonserter, Arrangemang
Korsavadshallen: Cirkus
Österlens museum: Slöjd
Kommunens grundskolor: Viss instrumentalundervisning

Postadress: Kulturpedagogiska enheten, Simrishamns kommun, 272 80 Simrishamn

E-post: kulturskolan@simrishamn.se  kulturpedagogiska.enheten@simrishamn.se

Administration

Administrativ samordnare Kulturskolan: 
Monica Fridh
telefon:0414-81 96 03

Enhetschef:
Sylvia Carlsdotter
telefon: 0414-81 96 02

Kulturutvecklare barn och unga, Kulturgarantin:
Anna-Carin Uggla
telefon: 0414-81 95 71

Resursteam

Vaktmästare:
Jon Tillberg
telefon: 0709-81 95 49
 

Kulturskolans pedagoger

Agneta Andersson: Tvärflöjt
e-post: agneta.l.andersson@simrishamn.se
 

Sylvia Evaldsson: Cello
e-post: sylvia.evaldsson@simrishamn.se
 

Agneta Fritz: Piano, Solosång
mobil KPE: 0709-81 95 51
e-post: agneta.fritz@simrishamn.se
 

Mats Johannesson: Piano, Klarinett
mobil KPE: 0709-81 95 55
e-post: mats.johannesson@simrishamn.se
 

Henrik Lundström: Gitarr, Elgitarr, Elbas, Kontrabas, Fotografi
mobil KPE: 0709-81 95 53
e-post: henrik.lundstrom@simrishamn.se
 

Annika Persson: Saxofon, Klarinett
mobil KPE 0709-81 95 52
e-post: annika.persson@simrishamn.se
 

Per-Gunnar Sjöberg: Gitarr, Elgitarr, Elbas, Kontrabas, Teori
mobil KPE: 0709-81 95 56
e-post per.gunnar.sjoberg@simrishamn.se
 

Katalin Tibell: Fiol (suzuki)
mobil KPE: 0709-81 95 54
e-post: katalin.tibell@simrishamn.se
 

Per Åkesson: Trumpet, Trombon
mobil KPE: 0709-81 95 59
e-post: per.akesson@simrishamn.se
 

Pelle Trazan Jonasson: Slagverk
mobil KPE: 0709-81 95 57
e-post: pelle.jonasson@simrishamn.se
 

Lars Nilsson: Gitarr, Elgitarr, Elbas
mobil KPE: 0709-81 95 50
e-post: lars.nilsson@simrishamn.se

Mårten Hård, film/rörlig bild
marten.hard@simrishamn.se

Anna Bernhorn, musik
telefon: 0414-81 96 01
e-post: kulturskolan@simrishamn.se

Annika Ivarsson: Solosång, kör, röstverkstad
telefon: 0709-91 95 60
e-post: annika.ivarsson@simrishamn.se

 Hanna Thorstensen: Dans
 
telefon/mobil KPE 0414-81 95 74
 e-post: mailto:hanna.thorstensen@simrishamn.se

Chanan Lareche: Dans
telefon: 0414-819601
kulturskolan@simrishamn.se

Sophie Kjellshög, Dans
telefon: 0414-819601
e-post: kulturskolan@simrishamn.se

 

Kulturgarantins pedagoger
 

Karna Nyström: Litteraturpedagog
telefon: 0709-81 95 58, 0414 - 81 96 03
e-post: karna.nystrom@simrishamn.se

Mårten Hård: Filmpedagog
telefon: 0414-81 95 76
e-post: marten.hard@simrishamn.se
 

Hanna Thorstensen: Danspedagog
telefon: KPE 0414-81 95 74
e-post: hanna.thorstensen@simrishamn.se

 

Mariel Rosendahl: Konstnär
telefon: 0709-81 95 47
e-post: mariel.rosendahl@simrishamn.se


Annika Ivarsson: Musik
telefon: 0709-91 95 60
annika.ivarsson@simrishamn.se