Jollen

Jollen är en 1-3 års avdelning där verksamheten vänder sig till de yngsta barnen.

De yngsta barnen (1-2-åringarna) på Backstugan kallas för Sjöstjärnor och träffas ibland för en gemensam sångstund, men oftast är Sjöstjärnorna på sina avdelningar. De behöver den ”lilla” gruppen för att få en lugnare miljö och känna sig trygga.

Husets 3-åringar kallas för Sälar och träffas en dag i veckan i en pedagogisk versamhet som är anpassad för den åldern. Målet är att barnen är trygga tillsammans, har roligt, kan lyssna och vågar prata och ges möjlighet till inflytande. Under våren arbetar vi med ”START – livskunskap för de minsta”.

Barnen på 1-3 års avdelningarna äter frukost och mellanmål tillsammans, uppdelade på två avdelningar.

Det viktigaste för oss på Jollen är att barnen känner sig trygga och glada och att vi har roligt tillsammans. Att barnen kan lära av varandra, kunna be varandra om hjälp och att våga vara sig själv är något vi lägger stor vikt på i vår vardag. Vi strävar också efter att var och ett av barnen känner sig lyssnad på och har en möjlighet att kunna påverka sin vardag här på förskolan.

Så här arbetar vi med den barngrupp vi har just nu:

Vi har planerade aktiviteter tisdag-torsdag då vi försöker ge barnen en utmanande och varierande verksamhet.

Vi sätter den fria leken i centrum och tycker det är viktigt att barnen får umgås nära varandra och kan ta hänsyn till andra och andras behov samt kunna skapa kontakter och vänskapsband. Barnen ska få möjlighet att lära sig lösa konflikter som uppstår samt att utveckla sin fantasi och kreativa sida.

Vårt arbetssätt:

* Att som vuxen finnas i barnens närhet, hjälpa och stödja då det behövs.

*Att vid behov dela barnen i mindre grupper så att alla kan få möjlighet att utvecklas och utmanas.

*Göra lekmiljön inspirerande och pedagogisk så att miljön gynnar utvecklingen av fantasi och kreativitet.

*Att stödja, stötta och hjälpa barnen till lek.

Ur Lpfö 98:

"Förskolan ska sträva efter att varje barn utvecklar sin förmåga att fungera enskilt och i grupp, att hantera konflikter och förstå rättigheter och skyldigheter samt ta ansvar för gemensamma regler."

"Förskolan ska sträva efter att varje barn utvecklar sin nyfikenhet och sin lust samt förmåga att leka och lära."

Vårt tema just nu är "skogen". Syftet är att på ett undersökande, spännande och roligt sätt arbeta ämnesövergripande.

Målet är att alla ska få uppleva skogen och känna igen några växter och djur, samt att göra barnens inflytande reellt.

Ur Lpfö 98:

"Förskolan ska sträva efter att varje barn:

* utvecklar sin förmåga att använda matematik för att undersöka, reflektera och pröva olika lösningar av egna och andras problemställningar,

*utvecklar sin förmåga att urskilja, utforska, dokumentera, ställa frågor om och samtala om naturvetenskap,

*tillägnar sig och nyanserar innebörden i begrepp, ser samband och upptäcker nya sätt att förstå sin omvärd."

Jollen 0414-81 96 06
Marielle Dahlqvist barnskötare
Mercy Nordahl barnskötare
Åsa Sjögren förskollärare