Natur & miljö
Blomstervandring i Norremosse tisdag den 29 maj kl. 18.30. Läs mer här!
I oktober har arbetet med att skapa virtuella utställningar på Internet fortsatt. Efter olika experiment och test har det visat sig att det finns störst möjligheter att skapa en sådan sida via en ”satellitsida” där Österlens museum kan visa nätutställningar på bredare bas. Sidan utvecklas just nu av praktikanten Jeanette Gimmerstam. När det gäller kommunens ordinarie sida har ett möte hållits den 20 oktober med webbansvariga Elisabeth Wikenhed, där pilotprojektets struktur och långsiktiga uppdatering diskuterades.
Jeanette Gimmerstam utvecklar Österlens museums hemsida. Foto: Ulrika Wallebom.
Att internetutställningar är en het fråga framkom tydligt på de regionala museidagarna i Helsingborg som vi deltog i den 28-29 oktober. Konferensen Museiforum och Musund 2010, som handlade om framtidens museum lockade mer än 200 deltagare från museer i hela Danmark och södra Sverige. På plats fanns museichefer, intendenter, universitetslektorer och många andra från Sverige, Danmark och England.
Samtliga föredragshållare talade på ett eller annat sätt om det digitala museet och verktyg för framtiden, bland annat om interaktivitet med besökare och samlingar på webben. Närmast knutet till pilotprojektet var bland annat föredraget ”Samsök och ni ska finna” av Johanna Berg som är verksamhetsutvecklare på Riksantikvarieämbetet.
Föredragen på konferensen i Helsingborg handlade om morgondagens museum och om museerna på webben. Här en bild ur föredraget Towards a Digital Museum: connecting to visitors in new ways av Malcolm Chapman från Manchester Museum. Foto: Ulrika Wallebom.
I pilotprojektet ingår att förbereda vår databas Sofie Reflex att bli sökbar via Internet. Detta sker genom att man införskaffar en Webserver till Sofie som man kopplar till sökmotorn ”Kringla”, www.raa.se/kringla. I oktober har vi konsulterat systemutvecklaren för detta program och förstått att vi ligger i fas med vad övriga Sofieanvändare i landet har för idéer om framtiden.
Ystad museer är en av de Sofieanvändare som redan köpt in applikationen Sofie WWW. Den 19 oktober gjorde vi ett studiebesök där och diskuterade deras upplägg. Det märks att arbetet med att lägga ut Sofie är i startgroparna överallt, men mycket jobb återstår. Läs mer om databasen Sofie Reflex här!
Även i oktober har ägnats en del tid åt att informera olika intressenter om pilotprojektet. Bland annat hölls ett kvällsföredrag för allmänheten under rubriken ”Forntida kaos” den 14 oktober. Det handlade bland annat om hur vi skapat ordning ur kaos i det arkeologiska magasinet genom access-, arkeologi- och pilotprojekten.
Tid har också ägnats åt att planera framtida projekt som kommer att drivas inom museet och fornminnesföreningen framöver. Närmast i tid är Gislövsprojektet, som drar igång redan på måndag den 1 november. Andra projekt i startgroparna är en kommande bok om Österlens hällristningar, Arkivprojektet och ett tillgänglighetsprojekt i Gladsax. Mer om detta senare!
Senast uppdaterad : 2010-12-10 15:57
Blomstervandring i Norremosse tisdag den 29 maj kl. 18.30. Läs mer här!
Diarienummer: 2010/264. Detaljplan för del av Mellby 3:121 och del av Mellby 27:52 i Kivik är föremål för utställning under tiden 16 maj - 16 juni 2012.
Diarienummer: 2012/115. Detaljplan för Kniven 1 och del av Simris 206:1, Simrishamn, Simrishamns kommun, finns utställd för samråd/granskning under tiden 14 maj – 28 maj 2012.
Välkommen till möte med kommunfullmäktige måndagen den 28 maj kl. 18.
Se kungörelsen här!
Diarienummer: 2010/312
Detaljplan för Kvarnby 15:238, 15:75 och Gislöv 25:8 (del av) m.fl., Skillinge hamn är utställd under tiden 23 april - 21 maj 2012.