Världsledande pedagog på besök i Simrishamns kommun

Anne Bamford på besök 14 mars för att följa upp forskningsprojektet ”LiFE 1” i
skolorna i Borrby och Gärsnäs.

LiFE 1 är ett pilotprojekt för att testa 3D-projektionsteknik i åtta europeiska länder. Projektet leds av professor Anne Bamford och handlar om att detalj gå igenom hur tekniken kan användas och vilket genomslag den har.

- Projektet avslutas nu i april, säger Erik Lenne, barn- och utbildningschef i Simrishamns kommun. Resultatet kommer att användas vetenskapligt som exempel på utbildnings- och sociala resultat, allt baserat på data från elever, lärare, föräldrar samt skolans medarbetare och förtroendevalda.

Projektet är fördelat på åtta länder och två skolor per land. Deltagande länder, förutom Sverige, är Finland, Frankrike, Holland, Italien, Storbritannien, Turkiet och Tyskland. Borrby och Gärsnäs deltar som enda svenska skolor i LiFE 1 med två årskurs 6-klasser.

Auktoritet

Professor Anne Bamford är från Australien och en internationellt erkänd auktoritet som har hög kunskap om vilken inverkan skolan kan ha, om den både har kreativ, kulturellt och konstnärligt baserad undervisning och dessutom bra program för musik, dans, drama, bild, poesi och andra konstarter. Bland annat har hon för UNESCO:s räkning kollat dagsläget i den kulturella undervisningen i världens länder och berättat om det i boken The Wow Factor. Den senaste forskningen har professor Bamford gjort tillsammans med konstnärer och kollegor vid University of the Arts, London.

Lärarnas nyheter skrev: ”Om Anne Bamford vore utbildningsminister skulle hon investera i kreativitet, kultur och konstnärliga ämnen i skolan. Det är bra för både utbildningen och samhällsekonomin, men i Europa går vi åt ett annat håll än i resten av världen, säger hon.”

Hon har hållit föreläsningar, gjort nationella studier eller träffat ministrar, lärare, föräldrar och elever runt hela klotet och sedan uppdraget för UNESCO är hon ständigt efterfrågad.

- Vi är överförtjusta över att få besök av professor Bamford, säger Erik Lenne, och vi hoppas att hon kan komma tillbaka i höst och inspirera vår personal

Frågor från media besvaras av Erik Lenne, barn- och utbildningschef i Simrishamns kommun, 0414-81 95 08.

2011-03-10


Kontakta Bo Erixon , 0414-81 95 25, för möjlighet till intervju 14 mars.

Läs också på http://bohenrykristoffersson.wordpress.com/2011/03/06/battre-resultatmed-3d-och-egen-dator-simrishamn-provar-i-internationellt-projekt/