Chatta med Margareta Nilsson (c)

Välkommen att ställa frågor.

Tack för att ni deltog i chatten. Chatten är nu avslutad.

BoerBoer: Test
Margareta NilssonMargareta Nilsson: Funkar
150150: Hej fungerar de nu?
Margareta NilssonMargareta Nilsson: Ja!
150150: Hej Vad säger ni från Centerpartiet om att planera fler cykelleder i komunen? För ska man ta sig västerut från Simrishamn går det bra till Järrestad sen är man ute på den hårt trafikerade 11an. För folk cyklar mer än ute vid kusten.
Margareta NilssonMargareta Nilsson: Hej Vi är positiva till fler cykelvägar i kommunen och försöker att planera in dessa vid ombyggnader av vägar men försöker även finna andra alternativ.
GrönGrön: Är centerpartiet i Simrishamn för en kommunsammanslagning?
Margareta NilssonMargareta Nilsson: Hej Vi är positiva till en fortsatt diskussion om sammanslagning/utökat samarbete mellan våra kommuner i sydöst.
ErikErik: Kommer ni politiker att prata med Gunilla Janlert (ordinarie ledamot i 2 år) och Lars Persson (suppleant i 2 år) som är Simrishamns Kommuns representanter i LEADER Ystad-Österlén-regionen ? Och försöka påverka dem så att de framför era åsikter om hur byarna och landsbygden ska utvecklas.
Margareta NilssonMargareta Nilsson: Hej Detta ska vi naturligtvis diskutera med dem. Hälsn Margareta
ErikErik: Vilka åsikter har ni för att göra byarna levande. Arbets-tillfälle By-butiker
Margareta NilssonMargareta Nilsson: Hej Vi är positiva till alla enskilda och företag som skapar arbetstillfälle i våra byar. Hälsn. Margareta
ErikErik: Samhällsbyggnads-nämnd och förvaltning bör väl ställa hårda krav på att i en by ska finnas en butik för livsmedel och förnödenheter ? Viktigt för krisberedskap och miljö. Vad ska vi annars ha en en samhällsbyggnads-organisation till ?
Margareta NilssonMargareta Nilsson: Hej Samhällsbyggnads-org. bör se till att det i detaljplan finns möjlighet till en levande kommun både via tomter till fastigheter, affärer och industrier. Planer för kommunikationer som vägar mm ligger även detta på denna org. Hälsn. Margareta
ErikErik: Bör dom eller ska dom ?
Margareta NilssonMargareta Nilsson: Hej igen För att vi ska ha en levande kommun, både på landsbygden och i samhällen ska det finnas fungerande och aktuella planer men även en positiv dialog mellan kommunförvaltningarna och våra invånare. Hälsn. Margareta