Marint center/Övergödning Östersjön/Åar & vattendrag
Hej! Som jag har förstått det så ska Marint center bla arbeta med miljön i Östersjön.
Jag är precis hemkommen från Kristianstad och där har dom gjort en väldigt imponerande satsning som heter "Vattenriket". Man har bland annat återställt våtmarker och även skapat nya men även breddat vegetationen kring åar osv för att bla förhindra att gödning läcker ut i Östersjön. Det går att läsa mer på deras hemsida http://www.vattenriket.kristianstad.se/projekt/
Nu när Simrishamns kommun har gjort satsningen på Marint center så borde man löpa linan ut och se till att miljö arbetet efterlevs på hemmaplan. Det finns en hel del uppdikade åar som man kan återställa det naturliga flödet i men även bredda vegetationen kring åarna.
Jag har förstått att fiske/lantbruk/kultur/turism är simrishamns nisch. Med en sån här satsning så satsar man på fiskenäringen och man ser också till att lantbruket hänger med i den nya tidens miljö utveckling.
Svar
-
Marint center/Övergödning Östersjön/Åar & vattendrag (Feministiskt initiativ)
Hej,
jag tror det finns stora möjligheter att utveckla verksamheter av olika slag med Marint Center som bas. Inget är färdigt. Jag vet att det pågår projekt som har som mål att koppla ihop utvecklingen av fiskerinäringen med just de frågor du nämnder. Utveckling av biogasanläggningar är ett område där det går utmärkt att koppla ihop jordbruket med fiskenäringen, för att bara ta ett exempel.
Hälsningar
Gudrun Schyman -
Marint Center/Övergödning ...... (Vänsterpartiet)
Hej!
Jag kan bara hålla med dej. Vattenriket i Kristianstad är fantastiskt på många sätt.
Det finns anledning att vi lär av Kristianstad. Men vad är din egentliga fråga?
Hälsar Anders Arenhag -
Marint Center (Österlenpartiet)
Hej Bertil!
Har själv besökt Vattenriket i Kristianstad och blev liksom du inspirerad. Tack för tipsen. Jag ska prata med tjänstemännen på samhällsbyggnadsförvaltningen så får vi se om vi kan starta upp något.
Hälsningar Christer Vigren
-
Marint center/Övergödning Östersjön/Åar & vattendrag (Miljöpartiet)
Det finns otroligt mycket att göra på miljöområdet i Simrishamns kommun. Vi antog år 2009 fem lokala miljömål, och vi bör snarast anta de återstående tio.
Tre viktiga miljömål i detta sammanhang är Myllrande våtmarker, Ingen övergödning och Levande sjöar och vattendrag. Där finns delmål som t.ex. att vi senast 2015 ska ha återskapat 75 ha våtmark och att vattendrag som bör restaureras utpekas i översiktsplanen. Miljöpartiet kämpar för att miljömålsarbetet ska tas på allvar.
Siv Bildtsén -
Marint center/Övergödning Östersjön/Åar & vattendrag (Socialdemokraterna)
Hej!
Vattenriket är ett mycket bra projekt som man har lyckats väl med i Kristianstad.
När det gäller vårt egna miljöarbete kring våra vattendrag så jobbade vår kommunekolog Bengt Bengtsson med detta för ett antal år sedan. Där vi då återställde gamla vattendrag.
Mvh
Karl-Erik
