Tävling om vindfångare

Tänk om nu Vattenfall, Eon, Vestas och ASEA använde alla sina utvecklings-resurser och arbetade fram vindfångare för att producera lokal-el för uppvärmning och belysning.
Det blåser i stort sett överallt på Österlén. Demokratiskt och jämställt fördelat. Ge oss alla möjlighet att hämta energin ur vinden med hjälp av horisontella nock-generatorer och vertikala max 20 meter höga pelar-generatorer med radial-turbiner. För uppvärmning när det blåser.
Skulle inte Simrishamns Kommun kunna inbjuda till en tävling om lämpliga vindfångare - liksom man gjort med utformningen av HotellSvea-området ???

Svar

  • Tävling om vindfångare (Feministiskt initiativ)

    Hej,
    jag tror det är viktig att vi först gör en plan för den totala energiförbrukningen i kommu nen och sedan diskuterar vilka energislag vi vill se. Vindkraften måste sättas in i ett helhetsperspektiv. Först när vi vet hur mycket vindkraft vi vill ha kan vi diskutera hur den ska se ut och vem/vilka som ska göra den.
    Hälsningar
    Gudrun Schyman

  • Tävling om vindfångare (Vänsterpartiet)

    Bäste J.N.
    Kul idé men jag tycker inte att det är en kommunal angelägenhet.
    Hälsning
    Anders Arenhag

  • Tävling om vindfångare (Miljöpartiet)

    Instämmer i Vänsterpartiets svar.
    Siv Bildtsén

  • Tävling om vindfångare (Socialdemokraterna)

    Hej J.N!
    Får ta frågan med mig. För idén är ju ok.
    Mvh
    Karl-Erik

Frågan är ställd till