Vem har makten över skolan
Skolchefen har backat från sitt beslut att avskaffa den traditionella skolavslutningen i Simrishamns skolor.Som vanligt är det inte fel på beslutet utan skälet är kommunikatiosproblem. Informationen om beslutet kom för sent.Nästa år kommer däremot beslutet att genomföras.
Ordföranden i Barn- och utbildningsnämnden är uppenbarligen glad över skolchefens tillfällig reträtt och tycker att det är " roligt att man lyssnar på oss politiker någon gång .."
Jag hoppas att det är ironiskt menat, men är inte så säker på det. Skolchefen och hans underlydande har så stor makt över skolan och utbildningspolitiken - den partiella nedläggningen av Skillinge skola är ett annat exempel - i Simrishamn att det är berättigat att ställa frågan om politikerna har eller vill ha någon makt över skolan, som ju trots allt är en kommunal angelägenhet. Eller är politikerna bara en påtryckninsgrupp bland fler mot skolchefen?
För en utomstående betraktare verkar de botgerliga partierna vara i stort sett nöjda med sakernas tillstånd. De tycks mest fungera som skolchefens lojala transportkompani.
Hur skall vi som väljare kunna utkräva ansvar när politiker gömmer sig bakom delegatiosordningar?
Svar
-
Vem har makten över skolan (Socialdemokraterna)
Hej Lars!
Vi socialdemokrater är mycket glada över att Du ställer den fråga Du gör och samtidigt ställer den på sin spets. Vi kan bara säga att vi till fullo håller med Dig i Ditt synsätt och Din argumentation. Vi har i Simrishamns kommun en på tok för långtgående delegationsordning.Det finns i denna fråga också en klar politisk skiljelinje, där de borgerliga partierna vill ha en mera långtgående delegation än vad vi (S) vill. Vi har dessutom motionerat om just denna sak i kommunfullmäktige. Det tråkiga är också att det alltid så lätt uppstår sura miner om politiker ställer frågor kring delegationen. Delegationen sker faktiskt på politikernas uppdrag och som politiker är man FÖRTROENDEvald av folket och dess ombud, medan man som tjänsteman är anställd och inte som politikerna behöver, och SKA, stå till ansvars inför folket. Bara för att man frågar och säger sin mening som politiker innebär ju inte detta att man plötsligt inte skulle ha förtroende för en tjänsteman. Dessutom behövs delegation.
Vi vänder oss också mot att många politiker så lätt gömmer sig bakom delegationsbesluten när man istället som just FÖRTROENDEVAL måste lyssna till sina uppdragsgivare - folket.
Vi är faktiskt inget annat än folkets valda ombud! Vi måste våga ta vårt ansvar!
Vi anser att politikerna måste fatta beslut i alla större och principiella beslut. Hur är det annars ställt med vår s.k. demokrati?! Vi måste ha en levande demokrati. Vi har därför all förståelde för att människor agerar för sina skolor och byar.
Som det är i dag ligger makten mer eller mindre hos tjänstemännen och inte hos poltikerna och folket. Många, de flesta, politiker vågar och vill inte ifrågasätta och ta sitt ansvar. Med risk för att bli stämplade som stridstuppar anser vi ändå att politiker måste både våga och vilja säga ifrån - sedan får man sin dom på valdagen. Vad ska vi annars med politiker till?! Vi brukar säga att det idag råder ett kommunalt tjänstemannasjälvstyre.
Vad gäller Din avslutande fråga är det på det sättet att man kan överklaga ett delegationsbeslut då det anmälts till nämnden och finns med i handlingarna/protokollen.
Att ställa politiker till ansvar får man göra vart fjärde år. Då har man möjlighetet att rösta bort dom politiker man tycker gömmer sig bakom delegationsordningen.
Mvh
Karl-Erik Olsson (S)
Christer Grankvist (S) -
Vem har makten över skolan? (Moderaterna)
Hej!
Ytterst är det politikerna som ansvarar för alla beslut. Det gäller även de beslut som fattats på delegation. Alla delegationsbeslut anmäls till nämnden. BUN-chefen är anställd av kommunstyrelsen och arbetar både åt kommunstyrelsen och facknämnden BUN. BUN-chefen är underställd politikerna och har att verkställa de beslut dessa fattar. Sedan fattar BUN-chefen vissa beslut själv på delegation eller som rena verkställighetsbeslut. -
Vem har makten över skolan. (Centerpartiet)
Ytterst har Sveriges Riksdag makten över skolan. De lagar och regler som gäller skolan utgår från beslut i Riksdagen(skollagen, läroplaner, förordningar, programmål, föreskrifter etc.)Det finns också en mängd andra regler som skolan är underställd bl.a. arbetsmiljölagstiftningen, BEO och DO har tillsyn över bl.a. kränkande särbehandling. Med andra ord det finns en rad regelverk över hur verksamheten skall styras och utövas.
Man skall också betänka att vi folkvalda är fritidspolitiker. Det skulle vara stört omöjligt att få verksamheten att fungera utan långtgående delegation. Vi fritidspolitiker kan inte vara och skall inte vara experter på allt som rör skolan. Vi skall utifrån våra politiska visioner och ambitioner lösa de saker vi har att arbeta med. Precis som jag nämnde i ingressen är det mesta inom skolan styrt av lagar och förordningar. Oftast löser vi saker i full enighet i demokratiska processer. Ibland av ideologiska skäl kan vi inte uppnå eniga lösningar. I så fall är det majoritetsbeslut som avgör frågan . Centerpartiet verkar för att besluten skall tas så långt ut som möjligt kommunens organisationer. Centerpartiet vill se ökad lokal makt och mer självbestämmande. Att decentralisera och sprida makt är därför att föredra framför centralisering. Det ligger då i sakens natur att våra chefer har stor makt att besluta men de måste följa regelverket som har satts upp. Delegationsreglementet är beslutat av BUN § 33 2004-05-06 .
I en del frågor som handläggs av tjänstemän har vi politiker naturligtvis ibland synpunkter på handläggningen. Detta kan leda till den typen av formulering som jag använde mig av i YA. Hade jag visst att mina ord skulle analyseras så på guldvåg skulle jag ha uttryckt mig annorlunda.
Vi är inget transportkompani utan politiker som utifrån de ekonomiska ramar vi har att tillgå samt de krav på verksamheten som lagar och förordningar anger har att fatta beslut.Vi granskas varje år av revisionen utifrån mål och styrning. Centerpartiet ingår i en allians som styr vår kommun. Kommunerna i hela Sverige har för närvarande en mycket tuff ekonomisk situation. Vi har i vår kommun dessutom en demografi som ger BUN en mycket grannlaga uppgift framöver. Resurser minskar hos BUN och ökar hos Socialförvaltningen . Vi har i vår kommun en mycket stor andel äldre och den är i ökande. Sedan nästan tio år tillbaka har det bara fötts 140 barn per år. Under slutet på åttiotalat föddes 280 barn/ år.Den alliansregering som styr Simrishamns kommun följer de beslut KF (kommunfullmäktige) har tagit.
Ansvar kan Du alltid utkräva vid val men direkta felaktigheter eller beslut som Du är missnöjd med kan överklagas. BUN:s protokoll anslås efter justering på förvaltningen . Kontakta gärna vår förvaltningssekreterare Martin Fransson för mer information om detta.Med vänlig hälsning Carl-Göran Svensson
-
Vem har makten över skolan (Miljöpartiet)
Ber dig, Lars, om ursäkt att jag missat din fråga. Vid det här laget har faktiskt politikerna lyckats ändra beslutet om flyttning av klasser, eller hur? Nu får vi se om det håller i kommunfullmäktige.
Delegation måste finnas, men den som ger delegation kan när som helst dra in den. Det glöms bort ibland.
Sen är det ändå den politiska viljan som styr, och därför är det viktigt att nästa år rösta på partier som tycker att skolan och barnomsorgen är viktiga. Så viktiga att man kan tänka sig en skattehöjning för den skull.
Siv Bildtsén -
Vem har makten ... (Folkpartiet)
Hej Lars.
Du vet att FP är inte ense med Alliansen om att skolan skall vara i kommunal regi,
Liksom Jan Björklud tror jag att skolan
skall vara statlig, då får vi mer ordning och reda på 'saker och ting' Idag är det mer 'flummigt' med kommunal inriktning.
MVH // Bertil Rudberg // FP -
Vem har makten över skolan (Vänsterpartiet)
Som politiker kan man aldrig gömma sig bakom en delegationsordning. Det är ju politiken som lämnar delegation till tjänstemännen i vissa frågor. Om politiken anser att delegationen missbrukas, eller inte sköts på ett sådant sätt som avsågs när delegationen lämnades, kan, och bör, den återkallas. Det finns goda skäl för politiker i respektive nämnd att noggrannt tänka efter så att politiska ställningstaganden inte delegeras. Det är alltid ytterst politiken/politikerna som har ansvar för de beslut som fattas även om det skett på delegation/uppdrag.
Anders Arenhag
