Google Translate enables automatic translation of all text on this
website. The site is therefore not responsible for the correctness
of the translation.
Nedan hittar du information om våra gymnasieskolor, vilka gymnasium du kan söka efter grundskolan och ekonomi när man studerar.
Från grundskola till gymnasium
Du som går eller har gått i grundskola i Simrishamns kommun och vill söka till gymnasiet kan söka till vilken gymnasieskola du vill i Skåne och västra Blekinge.
Det finns både kommunala och fristående gymnasieskolor att välja mellan. Du kan läsa mer om gymnasievalet på skanegy.se länk till annan webbplats.
Du som går i grundskolan och vill ha mer information, vägledning och ansökningshandlingar inför gymnasievalet kan prata med studie- och yrkesvägledaren på din skola. Har du redan gått ut grundskolan kan du prata med studie- och yrkesvägledare på Lärcentrum.
Sök bland Sveriges gymnasieskolor. Klicka här länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Om du behöver inackordering under din gymnasietid kan du få ekonomiskt stöd av hemkommunen.
Du kan beviljas inackorderingsbidrag om du går i annan kommunal gymnasieskola i en annan kommun och om du är mottagen på utbildningen i första hand. Läs mer i anvisningsbladet nedan.
I Simrishamns kommun får alla elever som är folkbokförda i kommunen en ungdomsbiljett. Ungdomsbiljetten ersätter skolbiljetten.
Ungdomsbiljetten delas ut enligt lagen om studiestöd. Det betyder att du som går på gymnasiet får en ungdomsbiljett till och med vårterminen det år du fyller 20 år.
Vill du ha mer information?
Vänd dig till Kontakt Simrishamn så hjälper vi dig vidare.
Om du behöver inackordering under din gymnasietid kan du få ekonomiskt stöd av hemkommunen.
Du kan beviljas inackorderingsbidrag om du går i annan kommunal gymnasieskola i en annan kommun och om du är mottagen på utbildningen i första hand. Läs mer i anvisningsbladet nedan.
Elevresa -Jojo Skolkort OBS! Ändring till Skolbiljett från 12 augusti 2019
Skånetrafiken har ändrat sitt biljettsystem och för dig som går på Korsavadsskolan, Nova Academy, Österlengymnasiet och externa gymnasieskolor blir det nya rutiner. Busskortet heter numera skolbiljett.
Inför skolstart kommer alla som är berättigade till skolskjuts eller elevresa att få sin skolbiljett hemskickad till sin folkbokföringsadress. Biljetten kommer i ett kuvert som innehåller två brev och ett plastkort. Brevet från Skånetrafiken berättar om skolbiljettens giltighet, när och på vilka linjer du kan resa med ditt kort. Brevet från Simrishamns kommun berättar om hur du ska göra om du förlorar ditt plastkort.
Plastkortet som finns på Skånetrafikens brev ska du ta loss, skriva ditt namn på baksidan och från och med den 12 augusti 2019 kommer din skolbiljett att finnas på kortet. Då kan du börja resa!
Kortet kommer du att ha så länge du går i grundskolan och gymnasiet och ”för all framtid”. Du ska alltså inte kasta bort kortet när läsåret är slut.
Om du flyttar från kommunen eller byter skola behåller du ditt plastkort och visar upp det på din nya skola. Då kan skolan eller din nya hemkommun koppla din skolbiljett på ditt plastkort.
För gymnasieelever har det tidigare funnits möjlighet att köpa till en plusfunktion, ett pluskort. Denna funktion har Skånetrafiken tagit bort då skolbiljetten har fått utökad giltighet genom fritt resande dygnet runt, måndag till fredag.
Funderar du på att börja studera igen men vet inte vilken utbildning du ska välja? Vill du ha stöd och coachning i att söka jobb?
Känner du någon som behöver hitta sin väg tillbaka till skolan eller söka arbete? Du kanske ingår i det kommunala aktivitetsansvaret där stöd för detta finns!