3 x Taube – möte mellan musik och konst
3 juli–13 september, 13.00–17.00
Detta evenemang äger rum varje fredag
Sommarutställning med Astri Bergman Taube, Evert Taube – och Gösta Werner. Tre stora konstnärer vars liv, musik och konst flätas samman.

Evert Taubes namn och röst klingar välbekant för de flesta svenskar, men målaren och tecknaren är inte lika känd. Nu får vi se prov på detta – från Pampas till Sjösala.
Hans hustru Astri Bergman Taube är främst känd för sina skulpturer, men här visas även hennes målningar med naturmotiv från Sverige och Frankrike.
Konstnären och sjökaptenen Gösta Werner fick på 1980-talet i uppdrag att tolka Evert Taubes sånger i grafiska blad. Det blev 61 konstverk, ”Taube-sviten” som här visas i sin helhet ackompanjerad av Evert Taubes visor.
Både Evert Taube och Gösta Werner var som unga till sjöss i många år – vilket gav dem starka och exotiska upplevelser som speglas i deras konstnärskap. De kände till varandra, men umgicks inte.
Plats
Arrangör: Museum Gösta Werner
Pris: Medlemmar gratis. Övriga 80 kr. Under 18 år fri entré.