Bokbussen – aktuell turlista

1 januari -1 juni 2023

Måndagar

Äppellundens förskola kl. 9.30-10 Bredarörsvägen 6, Kivik
Var fjärde vecka: 9/1, 6/2, 6/3, 3/4, 29/5

Sankt Olofs förskola kl. 10.20-10.50 Skolvägen 3a, Sankt Olof
Var fjärde vecka: 9/1, 6/2, 6/3, 3/4, 29/5

Borrby förskola kl. 9.15-9.45 Backgatan 1, Borrby
Var fjärde vecka: 23/1, 20/2, 20/3, 17/4, 15/5

Tommeliten förskola kl. 10.15-10.45 Lantamannagatan 2, Tommarp
Var fjärde vecka: 23/1, 20/2, 20/3, 17/4, 15/5

Simrislund kl. 15.25-15.45 Havregatan 17, Simrislund
Jämna veckor: 9/1, 23/1, 6/2, 20/2, 6/3, 20/3, 3/4, 17/4, 15/5, 29/5

Simrishamn norra kl. 16-16.20 Lövsångarevägen 3, Simrishamn
Jämna veckor: 9/1, 23/1, 6/2, 20/2, 6/3, 20/3, 3/4, 17/4, 15/5, 29/5

Nyhem kl. 15.15-15.45 Viktoriavägen 2-3, Nyhem
Udda veckor: 16/1, 30/1, 13/2, 27/2, 13/3, 27/3, 24/4, 8/5, 22/5

Östra Vemmerlöv kl. 16.05-16.30 Tornavägen 5, Östra Vemmerlöv
Udda veckor: 16/1, 30/1, 13/2, 27/2, 13/3, 27/3, 24/4, 8/5, 22/5

Gärsnäs kl. 17-17.45 Torget mitt emot Gärsnäs tågstation
Varje vecka (med start 9 januari)

Inställda måndagar: 2/1, 10/4, 1/5

Tisdagar

Branteviksbarn kl. 9.10-9.30 Båtmansgränd, Brantevik
Var fjärde vecka: 10/1, 7/2, 7/3, 4/4, 2/5, 30/5

Skillinge förskola kl. 9.45-10.15 Hobyvägen 18, Skillinge
Var fjärde vecka: 10/1, 7/2, 7/3, 4/4, 2/5, 30/5

Lyckoklöverns förskola kl. 10.30-11 Södergårdsvägen 1, Hammenhög
Var fjärde vecka: 10/1, 7/2, 7/3, 4/4, 2/5, 30/5

Komposten förskola kl. 9.30-10 Södergårdsvägen, Hammenhög
Var fjärde vecka: 24/1, 21/2, 21/3, 18/4, 16/5

Baske barnstuga kl. 10.20-10.50 Ängshejden 10, Baskemölla
Var fjärde vecka: 24/1, 21/2, 21/3, 18/4, 16/5

Rosenborg dagcenter kl. 11.15-11.45 Stibyborgsgatan 10, Gärsnäs
Var fjärde vecka: 24/1, 21/2, 21/3, 18/4, 16/5

Grindstugan dagcenter kl. 14.05-14.20 Skogsvägen 3, Sankt Olof
Var fjärde vecka: 24/1, 21/2, 21/3, 18/4, 16/5

Vitaby kl. 14.30-15.15 Ravlundavägen 2, Vitaby
Jämna veckor: 10/1, 24/1, 7/2, 21/2, 7/3, 21/3, 4/4, 18/4, 2/5, 16/5, 30/5

Ravlunda kl. 14.50-15.20 Kyrkobacken 5, Ravlunda
Udda veckor: 17/1, 31/1, 14/2, 28/2, 14/3, 28/3, 11/4, 25/4, 9/5, 23/5

Kivik kl. 15.45-16.30 Torget, Kivik
Varje vecka (med start 10 januari)

Sankt Olof kl. 17-17.45 Kapellgatan 7, Sankt Olof (vid Medborgarhuset)
Varje vecka (med start 10 januari)

Inställda tisdagar: 3/1

Onsdagar

Solrosens förskola kl. 10.15-11 Kvarngatan 7, Simrishamn
Var fjärde vecka: 25/1, 22/2, 22/3, 19/4

Östra Tommarp kl. 15-15.25 Storgatan 37, Östra Tommarp
Jämna veckor: 11/1, 25/1, 8/2, 22/2, 8/3, 22/3, 5/4, 19/4, 3/5, 31/5

Hannas kl. 15-15.30 Torget, Hannas
Udda veckor: 18/1, 1/2, 15/2, 1/3, 15/3, 29/3, 12/4, 26/4, 10/5, 24/5

Hammenhög kl. 15.45-16.30 Torget, Hammenhög
Varje vecka (med start 11 januari)

Borrby kl. 17-17.45 Måns Nils torg, Borry
Varje vecka (med start 11 januari)

Inställda onsdagar: 4/1, 17/5

Torsdagar

Backstugans förskola kl. 9-9.30 Backgatan 16, Simrishamn
Var fjärde vecka: 26/1, 23/2, 23/3, 20/4

Simrislunds förskolor kl. 9.45-10.45 Ekegatan 88, Simrislund
Var fjärde vecka: 26/1, 23/2, 23/3, 20/4

Gärsnäs förskola kl. 9.30-10 Skolvägen 23, Gärsnäs
Var fjärde vecka: 12/1, 9/2, 9/3, 4/5, 1/6

Gladans förskola kl. 10.15-10.45 Malmövägen 70, Gärsnäs
Var fjärde vecka: 12/1, 9/2, 9/3, 4/5, 1/6

Näbbe förskola kl. 9.30-10 Gyllebo 1377
Var fjärde vecka: 19/1, 16/2, 16/3, 13/4, 11/5

Familjecentralen kl. 10.30-11 Försörningsvägen Simrishamn
Var fjärde vecka: 19/1, 16/2, 16/3, 13/4, 11/5

Östra Herrestad kl. 15.15-15.30 Kyrkan
Jämna veckor: 12/1, 26/1, 9/2, 23/2, 9/3, 23/3, 20/4, 4/5, 1/6

Vallby kl. 15.55-16.25 Kyrkan
Jämna veckor: 12/1, 26/1, 9/2, 23/2, 9/3, 23/3, 20/4, 4/5, 1/6

Brantevik kl. 15.30-16 Gislövsvägen 14, Brantevik
Udda veckor: 19/1, 2/2, 16/2, 2/3, 16/3, 30/3, 13/4, 27/4, 11/5, 25/5

Östra Nöbbelöv kl. 16.25-16.40 Kyrkan, Östra Nöbbelöv
Udda veckor: 19/1, 2/2, 16/2, 2/3, 16/3, 30/3, 13/4, 27/4, 11/5, 25/5

Skillinge kl. 17-17.45 Seymoursväg 17, Skillinge
Varje vecka (med start 12 januari)

Inställda torsdagar: 5/1, 6/4, 18/5

Saknar du en hållplats? Hör av dig till biblioteket!