Ny aktivitetspark i Södra planteringen

I Södra planteringen, intill stationen i centrala Simrishamn, bygger vi en ny aktivitetspark för rörelse, möten och gemenskap. Här ska människor i olika åldrar kunna åka skateboard, kickbike och inlines, spela boule, leka, klättra eller bara umgås. Den 2 september tas det första spadtaget och arbetet med den nya parken börjar.

Illustration över aktivitetsparken.

En mötesplats för flera generationer

Här kommer skatepark och boulebanor att samsas med gröna vistelseytor och framtida aktivitetsytor. För att ge plats åt den nya anläggningen behöver vissa träd tas bort, samtidigt som nya träd och planteringar tillförs för att utveckla parkens gröna karaktär över tid. Ambitionen är att skapa en levande aktivitetspark där grönska, rekreation och rörelse går hand i hand.

I mitten skapas ett gemensamt torg som blir en naturlig samlingsplats för besökare. Här finns möjlighet att mötas, vila, umgås och följa aktiviteterna runt omkring.

Skatepark för både nybörjare och vana åkare

Skateparken blir en viktig del av den nya aktivitetsparken. Den delas in i tre delar – torg, street och flow – med olika utformning och svårighetsgrad.

Tanken är att både den som precis har börjat åka och den som har mer erfarenhet ska hitta en plats som passar. Här ska det finnas möjlighet att utvecklas och utmana sig efter hand. Skateparken blir också en plats för flera typer av hjulsporter, som skateboard, kickbike och inlines.

Ett önskemål från Simrishamnsbor under många år

En skatepark i Simrishamn har varit efterfrågad länge. Sedan 2016 har kommunen fått in flera medborgar- och Simrishamnsförslag från invånare som önskat en plats för skateboard och andra hjulsporter.

Med tiden har idén vuxit. Från en skatepark till en större aktivitetspark där människor i olika åldrar och med olika intressen kan mötas.

Dialogen har påverkat hur parken blir

Under 2021 och 2022 bjöd kommunen in till flera dialoger om Södra planteringen. Barn, unga, föreningar, boende och andra intresserade fick tycka till om hur platsen skulle utvecklas.

Många var positiva till en skatepark, men det fanns också önskemål om att parken skulle erbjuda något för fler. Bland annat lyftes vikten av att behålla boulen, skapa skateytor för olika nivåer, värna grönskan och göra parken trygg och tillgänglig.

Synpunkterna har tagits med i det fortsatta arbetet och påverkat hur parken har utformats.

Södra planteringens historia lever vidare

Södra planteringen har länge varit en plats för rörelse, nöje och möten. Det tar vi med oss när parken nu utvecklas.

Tanken är inte att göra om Södra planteringen till något helt annat, utan att bygga vidare på det som redan finns. Träd och grönska, öppna ytor och gångar ska tillsammans med de nya aktiviteterna skapa en park där det finns plats både för aktivitet och för att bara vara.

Målet är en trygg och tillgänglig park där människor i olika åldrar kan mötas och olika aktiviteter kan samsas.

Nu börjar arbetet

Den 2 september 2026 tas det första spadtaget. Efter planering och dialog börjar nu arbetet med att göra aktivitetsparken till verklighet.

Under byggtiden kommer delar av Södra planteringen att påverkas och arbetsområden att spärras av. Vi kommer att informera här på hemsidan om arbeten som påverkar möjligheten att ta sig fram eller använda delar av parken.

Aktivitetsparken byggs i etapper och arbetet fortsätter under hela 2027, med planerad invigning under 2028.

Vi uppdaterar den här sidan med mer information om tidplanen och arbetet efter hand.

Kontakt Simrishamn
Kontakt Simrishamn är din väg in till samtliga frågor som rör Simrishamns kommun. Våra servicevägledare finns för dig som medborgare, företagare eller besökare.

Helgfri måndag-fredag klockan 08:00-16:30. Dag före helgdag stänger vi klockan 12:00.
Stadshuset, Stortorget, Simrishamn
Läs om kontaktcentret