Pressrum för Simrishamns kommun

Här hittar du kontaktuppgifter till nyckelpersoner i Simrishamns kommun.

Kommunikation och information

Informationsansvarig:
Jan-Erik Zandersson (pressfrågor, kommuninformation)
Telefon: 0709-81 91 06
E-post: jan-erik.zandersson@simrishamn.se

Digital kommunikatör:
Anders Svensson (hemsida, sociala medier)
Telefon: 0721-80 37 55
E-post: anders.svensson@simrishamn.se

Förtroendevalda

Kommunstyrelsens ordförande:
Jeanette Ovesson (M)
Telefon: 0706-30 88 79
E-post: jeanette.ovesson@simrishamn.se

Kommunstyrelsens andre vice ordförande:
Pia Ingvarsson (S)
Telefon: 0414-81 91 11
E-post: pia.ingvarsson@simrishamn.se

Kommunfullmäktiges ordförande:
Håkan Erlandsson (C)
Östergatan 6, 272 31 Simrishamn
Telefon: 0414-131 28, 0414-41 27 73, 0709-41 41 00
E-post: hakan@fritidosterlen.se

Förvaltningsledningen

Kommundirektör:
Diana Olsson
Telefon: 0414-81 91 02
E-post: diana.olsson@simrishamn.se

HR-chef:
Helena Strandberg
Telefon: 0414-81 91 18
E-post: helena.strandberg@simrishamn.se

Barn- och utbildningschef:
Anders Wedin
Telefon: 0414-81 95 01
E-post: anders.wedin@simrishamn.se

Kultur- och fritidschef:
Anders Johnsson
Telefon: 0414-81 93 09
E-post: anders.jh.johnsson@simrishamn.se

Samhällsbyggnadschef:
Marie Leandersson
Telefon: 0414-81 90 00
E-post: marie.leandersson@simrishamn.se

Socialchef:
Stina Lundquist
Telefon: 0414-81 94 05
E-post: stina.lundquist@simrishamn.se

Näringslivsutvecklare:
Lars Persson
Telefon: 0414-81 91 22
E-post: lars.persson@simrishamn.se

Nämndernas ordförande

Barn- och utbildningsnämnden:
Jan Rejdnell  (L)
Telefon:
E-post:

Kommunstyrelsen:
Jeanette Ovesson (M)
Telefon: 0706-30 88 79
E-post: jeanette.ovesson@simrishamn.se

Kultur- och fritidsnämnden:
Lotta Hildebrand (L)
Telefon: 0700-91 21 55
E-post: lottahildebrand@gmail.com

Byggnadsnämnden:
Anders Johnsson (M)
Telefon: 0703-71 77 81
E-post: anders@stockeboda.se

Samhällsbyggnadsnämnden:
Carl-Göran Svensson (C)
Telefon: 0702-16 44 41
E-post: cg.svensson@hammenhog.se

Socialnämnden:
Maria Linde Strömberg (M)
Telefon:
E-post: linde.maria@gmail.com

Valnämnden:
Carl Strömberg (M)
Telefon: 0704-56 29 54
E-post: stromberg.carl@gmail.com